مترجم گوگل ، مترجمان را بی کار می کند ؟!

1
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۱ دقیقه.

گوگل به تازگی اعلام نموده با تمام توان بر روی بهبود ترجمه های طبیعی مترجم گوگل متمرکز شده است . این مترجم در حدود ۵ سالی که فعالیت می کند اکنون از دایره لغات و درک وسیعی از شیوه های گویش های انسانی برخوردار است و حالا برای زبان های انگلیسی ، آلمانی و ژاپنی ، ترجمه های کاملا روان و طبیعی و به طرز عجیبی انسانی ارائه می دهد .

طرح ترجمه انسانی توسط یا همان (Neural Machine Translation (NMT برای نخستین برای زبان چینی ماندرین مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت و اکنون به زبان های کره ای ، پرتغالی ، ترکی ، ژاپنی ، انگلیسی و آلمانی در مترجم گوگل توسعه داده شده است .

زبان های فعلی ارائه شده در سیستم ترجمه انسانی توسط ماشین مترجم گوگل ، حدودا زبان های مورد استفاده برای یک سوم جمعیت کره زمین به شمار می روند . همچنین این زبان ها حدود ۳۵% همه درخواست های ترجمه در گوگل را به خود اختصاص داده اند .

به گزارش آرمیشا در سیستم ترجمه انسانی ماشین گوگل (NMT) همه عبارت های مورد نظر کاربر ترجمه شده ، سپس بر اساس گرامر و دستور زبان های نوشتاری و گفتاری که ماشین مترجم گوگل طی این همه فعالیت قبلی آموزش دیده ، به صورت کامل مطابق ترجمه های روان انسانی مرتب ، ویرایش شده و در خروجی نمایش داده می شود .

مترجم گوگل ، مترجمان را بی کار می کند ؟!

کمپانی گوگل اعلام نموده که در حال تحقیق و بررسی و انجام آزمایش های مختلف روی زبان های دیگر است تا بتواند تضمین کند حرفه ای ترین و ران ترین ترجمه ی لانسانی را می تواند توسط ماشین مترجم گوگل ارائه دهد و به زودی در آینده نزدیک ، برای همه ۱۰۳ زبان فعلی ، ترجمه هایی کاملا قابل درک و بسیار روان را ارائه خواهد داد .

با این حال مدیر بخش مترجم گوگل گفته که سطح همه ترجمه ها روز به رو بهتر خواهد شد . با استفاده هرچه بیشتر کاربران از ترجمه های ماشین گوگل به دلیل افزایش کیفیت ترجمه ها ، باز هم این ترجمه ها مطابق تغییرات گفتاری کاربران در طول زمان ، تغییر خواهند یافت و بهتر و بهتر خواهند شد . این روند تا جایی ادامه می یابد که ماشین ترجمه گوگل بهتر ، سریع تر ، دقیق تر و بروز تر از انسان های مترجم کارش را انجام دهد . این همان هدف گوگل است .

شاید این آینده به گفته گوگل نزدیک ، سبب بی کاری بسیار از مترجمان بشود اما سبب خوشحالی و ارتباطات نزدیک تر اجتماعی و تجاری میان جوامع بشری خواهد شد و در نهایت همه از این امر خوشحال خواهند بود .

 

1 نظر
  1. حسین می گوید

    این مطلب خیلی عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.