۹ گنجینه که با بالا آمدن آب دریاها از دست خواهیم داد

0
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۶ دقیقه.

افزایش دمای هوا + ذوب شدن یخچال‌های طبیعی= بالا آمدن بیشتر سطح دریاها

طبق گفته دانشمندان هواشناسی، با وجود این آب‌های خروشان، احتمال به زیر آب رفتن سر زمین‌های پایین‌تر از سطح دریا در سراسر دنیا وجود دارد. آن‌ها تنها درباره تعداد انگشت شماری از مکان‌های دور افتاده که توسط دست‌های نامرئی پیشرفت مدرن، خالی از سکنه شده‌اند، صحبت نمی‌کنند. اگر حق با دو محقق اروپایی باشد، آنگاه بعضی از مهمترین مکان‌های تاریخی، معماری، فرهنگی و مذهبی در این سیاره ممکن است در نهایت در دریا گم شوند.

در ابتدا، اعداد: بر اساس گفته محققان موسسه  Potsdam در تحقیق اثرات اقلیمی ، انتظار می‌رود که به ازای  هر ۲ درجه فارنهایت که دمای جهان افزایش می‌یابد، سطح دریا به میزان ۷.۵ فوت (۲.۳ متر) بالا بیاید. به صورت متوسط، تا سال ۲۱۰۰، احتمالاً دما ۹ درجه فارنهایت(۵ درجه سانتی گراد) افزایش می‌یابد، که به این معنی است که سطح دریا حدود ۳۰ فوت(۹ متر) افزایش خواهد یافت. محقق Ben Marzeion (بن مارزیون) از مؤسسه هواشناسی و ژئوفیزیک و Anders Levermann (اندرس لورمن) از مؤسسه Potsdam می گویند که اگر میزان گرمایش همچنان افزایش یابد، ۱۳۶ مکان میراث جهانی تعیین شده توسط سازمان ملل متحد در ۲۰۰۰ سال آینده به زیر آب خواهند رفت. ممکن است زمان زیادی به نظر بیاید اما مکان‌های میراث جهانی کنونی سازمان ملل متحد، بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارند. بیایید به برخی از ساختارهایی که ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند، از بقایای تمدن ۳۰۰۰ ساله تا مجسمه مشعل به دست آزادی آمریکا، به ترتیب نگاهی بیندازیم.

۹- شهر تاریخی Nessebar (نسبار)

شهر نسبار با قدمتی بیش از ۳۰۰ سال، یک شبه جزیره سنگی بلغاری در دریای سیاه می‌باشد. پس از آن که در دوران برنز توسط تراسیان ها (Thracians) بنیان گذاشته شد، بعداً توسط یونانی‌ها در قرن ششم قبل از میلاد مسیح، به استعمار در آمد. این به عنوان یک عهدنامه مفید برای تمدن‌های مختلفی که در این سرزمین ساکن بودند، در نظر گرفته می‌شود، با معماری از جمله آکروپلیس یونانی، معبدی برای آپولو(Apollo )، قصر سلنطنتی قرن نهم و قلعه قرون وسطی.

به نظر می‌رسد بالا آمدن دریاها نیز یک سوم حجم این سرزمین تاریخی را در بر می‌گیرد. اکنون، نسبار حدود ۱۸ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

۸- ونیز و دریاچه آن

یکی از منحصر به‌فردترین مکان‌های شهری در جهان، شهر ونیز ایتالیا است که  از ۱۱۸ جزیره بر روی یک دریاچه تشکیل شده است که بسیاری از آنها از طریق یک سری کانال به هم متصل هستند. شهر فلورانس دارای موزه‌های هنری خوبی است. این شهر روی آب، یک بنای تاریخی زنده از تاثیرات بیزانسین، گوتیک و اسلامی است که بیش از ۱۵۰۰ سال است که دیده می‌شود.

از آنجا که ونیز در پایین دریای آدریاتیک در گوشه شمال شرقی ایتالیا قرار دارد، با سیل نا آشنا نیست. اما این حوادث در حال شدت گرفتن هستند- تا آنجا که ۷۰ درصد از این شهر در سیل سال ۲۰۱۳ به زیر آب رفت و دانشمندان علوم آب و هوایی این موضوع را به افزایش سطح دریا نسبت می‌دهند. در همین حال، تحقیقات نشان می‌دهد که ارتفاع ونیز هر سال با افزایش ۲ میلیمتری سطح دریاها، در حدود ۲ میلی متر کم می‌شود. کارگران شهر به دنبال ساختن مجموعه‌ای از سدهای دریایی برای کاهش آسیب سیل هستند.

۷- مرکز تاریخی (Bruges) بروژ

اگر کمدی سیاه « In Bruges (در بروژ)» سال ۲۰۰۸ را دیده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که آرایش خیره کننده این شهر بلژیکی از معماری گوتیک، پس زمینه خوبی را برای یک فیلم دوست داشتنی سیاه در مورد دو مرد نا امید موفق که منتظر تماس رئیس بد دهان و همیشه عصبانی‌شان هستند، می‌سازد.  مرکز شهر (به انگلیسی: ” Bruges ” و ” Brugge” در هلندی) دارای یک قدمت تاریخی جذاب و قرون وسطایی است که به عنوان نقطه‌ی شروع نقاشی اولیه فلامیش (Flemish) شناخته می‌شود. اولین باری که از شهر یاد شد در قرن نهم بود.

از آنجا که ارتفاع این شهر فقط ۳ متر بالاتر از دریای شمال است، نسبت به افزایش تغییرات آب و هوایی در سطوح آبی، حساس است.

۶- جزیره موزامبیک

جزیره موزامبیک(در کنار ساحل کشور آفریقایی موزامبیک که اصالتاً توسط بومیان قبیله Bantu و بعداً در قرن بیست و پنجم توسط مهاجران عرب پر شده بود، به عنوان پایگاه مرزی تجاری پرتغال به هند مشهور بود. امروزه بخاطر سواحل دلفریب، صخره‌های مرجانی جذاب و آب‌های پر تلاطم آبی‌اش، و همچنین قلعه‌هایی با قرن‌ها قدمت و ساختمان‌های مذهبی متنوع اش، شناخته می‌شود. این شهر یک نمونه قوی از وحدت معماری محسوب می‌شود، با توجه به این که ساکنان جزیره به تکنیک‌ها و مواد مشابه قرن شانزدهم متکی هستند.

تغییرات اقلیمی نه تنها جزیره، مردم و معماری آن را تهدید می‌کند، بلکه بسیاری از موجوداتی که در آب‌های اطراف موزامبیک زندگی می‌کنند را نیز تهدید می‌کند. به عنوان مثال، لاک پشت‌های دریایی، چرخه تولید مثل خود را با درجه حرارت دریا تنظیم می‌کنند تا نسبت مساوی فرزند نر و ماده را تضمین کنند. دمای بالاتر باعث می‌شود که احتمالاً لاک پشت‌ها، فرزند ماده تولید کنند. دانشمندان می‌ترسند که تغییرات در درجه حرارت آب، چرخه را از بین ببرد و منجر به کمبود جنس نر و کاهش تولید مثل شود.

۵- برج لندن

تصور پایتخت انگلیس بدون برج لندن، قلعه قدرتمند ساخته شده توسط ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶، سخت است. همراه با بیگ بن، کلیسای سنت پل و چشم لندن، برج لندن عملاً یک قلعه کامل است که در طول سال‌ها به عنوان یک سربازخانه نظامی، محل اعدام و زندان برای خانه جواهرات تاج انگلستان، کار می‌کرد.

محل برج در امتداد رودخانه تامز تعیین شده بود تا در زمان فتح نورمن (Norman)  قرن یازده  در زمان حمله مهاجمان احتمالی، صدای هشدار را بوجود بیاورد. به گفته محققان، این روزها، موقعیت آن در نزدیکی دریا باعث می‌شود که قلعه نسبت به تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر شود.

۴- Le Havre

در کنار کانال انگلیسی در نرماندی در دهانه Seine ، Le Havre، قبل از اینکه پادشاه Francois I، آن را به یکی از بزرگترین بندرهای فرانسه در اوایل قرن ۱۶ تبدیل کند، یک روستای ماهیگیری کوچک بود. این شهر تا زمان جنگ جهانی دوم، زمانی که بمباران شدید شد، همچنان یک بندر تجاری پرطرفدار بود.

بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۴، Le Havre دقیقاً بازسازی شد تا الگوی اصلی شهر را نشان دهد و همزمان اتاقی نیز برای برنامه ریزی شهری مدرن و روش‌های بیشتر ساخت و ساز، ساخته شد. یونسکو شهر بازسازی شده را «نقطه عطف ادغام سنت‌های برنامه ریزی شهری» نامید.

Le Havre ابتدا در بالای آب‌های زه کشی شده ساخته شده بود، و بازسازی کنندگان قصد داشتند آن را روی یک بتن قوی تقریباً ۴ متر بالای زمین قرار دهند. با این حال، طرح به دلیل محدودیت‌های پسا جنگی در مورد آهن و سیمان انجام نشد و Le Havre همچنان در معرض سیل قرار دارد و انتظار می‌رود که این خطر با افزایش سطح دریا، افزایش یابد.

۳- هاوانای قدیمی (Old Havana)

هاوانا، یک بندر حمل و نقل بزرگ و سیستم دفاع نظامی کاراییب است، در حالی که به بازدیدکنندگان، زندگی را در بزرگترین کلان شهر کارائیب ارائه می‌دهد. شهر قدیمی توسط پنج میدان بزرگ، که هر یک از آنها شخصیت و کاراکتر خود را حفظ می‌کند، به هم متصل شده است. هاوانای قدیمی، دارای مجموعه‌ای از معماری باروک و نئوکلاسیک است که نمونه‌هایی از عمارت‌های خصوصی استعماری است که طرف آرام و ساکت خیابان‌ها را از شاهراه اصلی جدا می‌کرد.

به لطف یک طرح بازسازی که بخشی از آن توسط سازمان ملل متحد تأمین می‌شود، شهرترمیم شد و آماده شد تا مرکز شهر با حفظ جذابیت قدیمی آن، مدرنیزه شود. البته، با ارتفاع ۲ متر بالاتر از سطح دریا در نقاط خاص ممکن است بخش هایی از این شهر زیر آب نرود!

۲- مجسمه آزادی

بانوی آزادی به عنوان نماد افتخار آزادی و دموکراسی امریکایی، در دهانه بندر نیویورک ایستاده است و به بازدید کنندگان، مهاجران و ساکنین بزرگترین شهر آمریکا خوش آمد می‌گوید. مجسمه ۹۳ متری و ۲۰۴،۱۱۷ کیلوگرمی هدیه‌ای از طرف مردم فرانسه در سال ۱۸۸۶، به عنوان نشانه‌ای از دوستی با ایالات متحده و به رسمیت شناختن ایجاد موفقیت آمیز یک جامعه دموکراتیک بود.

مجسمه آزادی توسط مجسمه ساز فرانسوی Frederic-Auguste Bartholdi از ورق‌های مس چکش خورده ساخته شده بود و چارچوب فولادی توسط مهندس فرانسوی Alexandre-Gustave Eiffel طراحی شده بود که بعدها برج ایفل را طراحی کرد، مجسمه‌ی مشعل به دست، اولین چیزی بود که وقتی میلیون‌ها مهاجر به جزیره Ellis نزدیک می‌شدند می‌دیدند.

طوفان سندی، باعث شد تا ۷۵ درصد مجسمه آزادی  در سال ۲۰۱۲ به زیر آب برود. تنها چیزی که معلوم بود، مجسمه آزادی و پایه آن بود. این بدان معنا است که اگر حق با دانشمندان علوم آب و هوایی باشد، می‌توانید پیش بینی کنید که چه اتفاقی در آینده بر سر مجسمه آزادی می‌آید.

 

۱- خانه اپرای سیدنی

جدیدترین مکان برجسته این لیست، خانه اپرای سیدنی است، که در سال ۱۹۷۳ پس از ۱۶ سال کار به پایان رسید و به عنوان شاهکار معماری قرن بیست و یکم در نظر گرفته شده است. مرکز هنرهای نمایشی، به لطف نمای بزرگ و سفیدی که سقف ساختمان را تشکیل می‌دهد و نمای شیشه‌ای که بندر سیدنی را نشان می‌دهد، ساختمان شناخته شده استرالیا است.

مانند بسیاری از مکان‌های شگفت انگیز که در خطر هستند، خانه اپرا نیز به دلیل این که در کنار آب است، مورد لطف تهدیدات تغییر آب و هوایی قرار می‌گیرد. این ساختمان فقط حدود ۳.۵ متر بالاتر از سطح دریا است و دانشمندان آب و هوا می‌ترسند که ممکن است  ۶۰۰ پایه که آن را نگه داشته‌اند، به دلیل افزایش آب شور و طوفان، و نیز رطوبت و هوا و شرایط آب و هوایی فوق العاده شدید، دچار مشکل شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.