۷ سؤال مهم قبل از راه اندازی کسب و کار خدمات محور و استراتژی بازاریابی

0
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۳ دقیقه.

بخش هیجان انگیز شروع کسب و کار چیست؟ به غیر از زمان دقیق راه اندازی، مرحله برنامه ریزی باعث تندتر شدن ضربان قلب هر کار آفرین می‌شود. زمانی که ایده‌های اولیه، یک کسب و کار جدید را تشکیل می‌دهند. عجله، هیجان ، احتمال. فکر کردن به آن، واقعاً برای من طاقت فرساست.

البته، غالباً شور و شوق اولیه به سرعت با چالش‌هایی که در واقعیت وجود دارند، جایگزین می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از مشکلات کارآفرینان جوان مربوط به برنامه ریزی ضعیف است. بسیاری از افراد در زمان ساخت برنامه ریزی کامل کسب و کار ، تفکر زیادی می‌کنند. بنابراین، مرحله برنامه ریزی می‌تواند دارای ریسک بالایی باشد.

برای جلوگیری از این افراط و تفریط در زمانی که یک نفر به یک مدل کسب و کار اشتراک محور  فکر می‌کند، یا قبلاً آن را شروع کرده است، چند سوال مطرح می‌کنیم. این سؤالات از تجربه آزمون و خطا و کمی روشن بینی و تجربه بوجود آمده‌اند.

۱- آیا ایده کسب و کار شما می‌تواند با یک مدل اشتراکی کار کند؟

سؤال‌های زیادی پیش می‌آیند که داخل آن سؤالات نیز با سؤال دیگری رو به رو می‌شوید. – ابتدا در مرحله ایده‌پردازی، به اهداف پشت ایده خود فکر کنید.

سؤالات خاص، می‌توانند نشان دهند که آیا مفهوم کسب و کار اولیه شما با ماهیت کسب و کارهای اشتراکی همخوانی دارد یا خیر:

 • آیا کسب و کار شما، زندگی مشتریانتان را آسان‌تر می‌کند؟
 • کسب و کار شما چه نوع تسهیلاتی را برای مشترکین به ارمغان می‌آورد؟
 • آیا مسئله یا موضوع دردناکی وجود دارد که کسب و کار شما قادر به حل آن باشد؟
 • ایده شما چقدر ساده است؟ آیا ساده و قابل اجرا است؟
 • آیا می‌توانید این کار را برای سال‌ها انجام دهید و شور و اشتیاق اولیه و فداکاری را در آن حفظ کنید؟
 • آیا ایده کسب و کار شما به طور عمده بر روی تبلیغ محصول و یا خدمات توسط طراحی تجربی دقیق، متمرکز شده است؟

اساس یک مدل کسب و کار اشتراکی بر این موارد استوار است:

 1. سادگی
 2. تسهیلات و آسان سازی
 3. مفید بودن
 4. خدمات

اساساً اگر پیشنهاد بالقوه شما باعث صرفه جویی در زمان، انرژی یا پول مشترکان نمی‌شود، یا اگر زندگی آنها را به نحوی غنی سازی نمی‌کند، بنابراین با یک مدل اشتراک‌محور همخوانی ندارد و نمی‌تواند خوب کار کند.

۲- آیا شما روابط بلند مدت را ترجیح می‌دهید یا تجارب کوتاه مدت را؟

تصور کنید که هر روز، هر هفته یا شاید هر ماه، یک تحویل به مشتری ارسال می‌شود و خود حمل و نقل به نحوی با گیرنده ارتباط برقرار می‌کند. چطور ممکن است که حتی چیز فیزیکی‌ای مانند یک بسته بتواند ارتباط برقرار کند؟

ساده است: از طریق شکل و طراحی بسته، از طریق توضیحات و تنظیم محصول و انتخاب.

علاوه بر این مجدداً توسطکسب و کار شما، به مشتریان در مورد زمان بازپرداخت و حمل و نقل آگاهی داده می‌شود. دانستن این موضوع که همه کسب و کارهای اشتراکی دارای روابط متداوم و توسعه بلند مدت هستند، کار را ساده‌تر می‌کند. در نهایت، اگر مدل کسب و کار اشتراک، شما را جذب می‌کند، باید بدانید که متوقف کردن ریسک اشتراکی از کار غیر اشتراکی سخت‌تر است. با توجه به ماهیت مدل کسب و کار، مشتریان خدمات بدون وقفه را از شما انتظار دارند.

7 سؤال مهم قبل از راه اندازی یک کسب و کار خدمات محور یا اشتراک مشتریان

۳- آیا شما آمادگی لازم برای سرمایه گذاری از پیش تعیین شده بیشتر در پول و زمان را دارید؟

معنی سرمایه‌گذاری از پیش تعیین شده زمانی در این مورد چیست؟ بر خلاف سایر مدل‌های کسب و کار، تنظیم کردن و ساختن اشتراک، بیشترین زمان و منابع را به خود اختصاص می‌دهد. بعدها، زمانی که پرداخت‌های تکراری ایجاد می‌شوند، وضعیت تغییر می‌کند.

قبل از این که اولین مشتریان (وفادار) خود را پیدا کنید، ممکن است زمان قابل توجهی را برای این کار بگذرانید. به خاطر این واقعیت است که ابتدا باید وب سایت و عملیات لجستیکی خود را راه اندازی کنید و بهترین کانال‌ها و مکان‌ها را برای مشتریان تعیین کنید.

گاهی اوقات روند بهینه سازی طول می‌کشد، مگر این که شما یک جادوگر بازاریابی با تجربه زیادی باشید. (در این صورت ممکن است برای شما آسان باشد). بعدها، ایجاد یک کسب و کار دراز مدت با درآمد قابل پیش بینی، با افزایش شمار مشترکان دلخواه، امکان پذیر می‌شود.

ما باید اساسی‌ترین محصولی را که مردم آن را بخواهند و مایلند برای آن پول بپردازند، بسازیم و به جامعه ارائه کنیم تا بازخورد و تأیید از آن‌ها بگیریم.

۴- آیا از نوآوری و تفکر خارج از چارچوب لذت می‌برید؟

هر ریسک کارآفرینانه‌ای، نیازمند مقدار مشخصی خلاقیت است. تجارت(جعبه) اشتراکی یک مدل کسب و کار نسبتاً جدید است که نیازمند روحیه کارآفرینی واقعی و خلاقیت زیاد است. برای مثال، به جعبه‌های مرموز فکر کنید. این مفهوم امروزه یکی از محبوب‌ترین مدل‌های کسب و کار اشتراکی است. یک مشترک هر ماه، یک بسته از محصولات را دریافت می‌کند، بدون دانستن نوع برندها و ترکیب اقلام. محصولات آنها فوق العاده است، نه تنها همه آنها مفید هستند بلکه زیبا و با کیفیت هستند و ارزش خود جعبه بیشتر از پول پرداخت شده است. ارزش افزوده، یک ضرورت است.

7 سؤال مهم قبل از راه اندازی یک کسب و کار خدمات محور یا اشتراک مشتریان

 در صورتی که بخواهید موفقیت واقعی کسب و کار اشتراکی را به طور جدی تجربه کنید، اینجا چند بخش نیازمند خلاقیت است:

 • نوآوری در کاهش هزینه‌ها، از جمله حمل و نقل و اجرا، که شامل:
 • مراقبت از محصول و جستجوی محصول
 • شکار محصولات رایگان یا خیلی ارزان
 • به دست گرفتن رشد و بازاریابی به معنای واقعی کلمه
 • ارائه ارتقاء و بهبود کلی، در یک تلاش بی پایان برای تحریک احساس «WoW» برای مشتریان خود
 • خدمات مشتری
 • ارتباط با شرکا، مانند بسته بندی، طراحی و خدمات حمل و نقل

برای سرمایه گذاری کسب و کار اشتراکی، مقدار مناسبی تفکر خلاقانه، انعطاف پذیر و خارج از چارچوب نیاز است. بنابراین، اگر کارهای خسته کننده، لبخند به لب‌های شما می‌آورد، از مدل اشتراکی برای کسب و کارتان دوری کنید.

۵- آیا ایده خوشحال کردن مردم، باعث تندتر زدن قلب شما می‌شود؟

صاحبان کسب و کار اغلب تمایل دارند که محصول را به جای مشتری، در نقطه نظر تجاری خودشان و نه مشتری قرار دهند؛ این اشتباه است.

البته محصول مهم است، اما به یاد داشته باشید که اشتراک اساساً یک سرویس است، نه صرفاً محصول. به عبارت دیگر، هنگامی که کار اشتراکی راه می‌اندازید، در واقع خدمات مشتری به عنوان محصول شما می‌باشد. مشتری راضی مشتری است که باز هم به محصولات شما مراجعه می‌کند.

7 سؤال مهم قبل از راه اندازی یک کسب و کار خدمات محور یا اشتراک مشتریان

حدس بزنید که زیبایی واقعی بر چه اصولی استوار است؟ شانس زیادی دارید تا مشتریانتان را راضی و شاد کنید:

 1. ابتدا، برخی از جعبه‌ها تنها توسط یک نام، لبخند بر روی لب می‌آورند بسته بندی یک اصل است.
 2. دوم اینکه، هنگامی که فرآیند بسته بندی محصول به خوبی انجام شود، رضایت مشتری‌تان را به دنبال خواهد داشت(ترکیبی از محصولات کاملاً گزینشی و چشم نواز را تصور کنید).
 3. در نهایت، یک لحظه جادویی – تحویل زودتر از موعد – درست شبیه کادوی تولد، جعبه اشتراک خود را با مراقبت باز کنید.

به جای یک بسته بندی ساده و حمل و نقل، همه تلاشتان را برای ایجاد یک تجربه به یاد ماندنی به کار ببرید.

اگر واقعاً به خدمات مشتری اعتقاد دارید، باید بدانید که محصولات می‌توانند رضایت مشتری و از همه مهمتر شور و شوق مشتری را برآورده کنند. از بسیاری جهات، این یک مدل کسب و کار شادی مشتری است. معمولاً، صاحبان کسب و کار اشتراکی در ذهن خود پول ندارند (در ابتدا) اما می‌دانند که چطور هم سود و هم پیشرفت را به طور طبیعی از یک سرویس شاد و متقابلاً سودمند به وجود بیاورند.

۶- آیا به بازاریابی اینترنتی علاقه مندید؟

راه اندازی یک شرکت تجاری اشتراک محور ، نیازمند مهارت‌های بالای بازاریابی آنلاین است.

شما مشتریانتان را به روش‌های زیر پیدا خواهید کرد:

 • کانال‌های رسانه اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • توسعه تأثیر گذار
 • تبلیغات (Google Adwords، فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و نظیر آن)
 • موتورهای جستجو (سئو) -ساخت لینک و توسعه محتوا
 • کمپین‌های معرفی یک دوست (Refer-a-friend)
 • ایجاد انگیزه با تخفیف‌ها و چیزهای ویژه
 • مسابقات و هدایا
 • تبلیغات کلیکی
 • تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات رادیویی نیز روش‌های ممکن هستند. (هرچند که آنها خارج از قلمرو بازاریابی اینترنتی قرار می‌گیرند).

اگر چه بازاریابی سرگرم کننده است، اما برای بسیاری از افراد که تازه شروع کرده‌اند یک مانع است. تقریباً مثل یک قالب نویسنده یا ترس از چگونگی شروع است. استراتژی اساسی SEO شامل نوشتن محتوا با کیفیت بالا است.

اگر بخواهید کسب و کار اشتراکی خود را شکوفا کنید، باید این تاکتیک‌های SEO را یاد بگیرید. با سؤال از خودتان شروع کنید: آیا ارزشش را دارد یا باید به روش‌های بازاریابی آفلاین بپردازم؟

بازاریابی آنلاین، سریع‌ترین، ساده‌ترین و قطعاً ارزان‌ترین گزینه است. با یک لیست گسترده ایمیل، صفحات ورود به خوبی طراحی شده، به سرعت در رسانه‌های اجتماعی پیشرفت می‌کنید.

در بازاریابی آفلاین، رشد شما به طور طبیعی از طریق توصیه مشتریان اتفاق می افتد. (یک نمونه کامل، ویدیوهای مشتریان هیجان انگیز است که جعبه‌های خود را باز می‌کنند و با خوشحالی تجربه خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند). به یاد داشته باشید که کمپین‌های معرفی یک دوست می‌تواند فوق العاده مؤثر باشند.

در حال حاضر، اگر بازاریابی اینترنتی برای شما ترسناک و یا حتی زننده است، این حقیقت را در نظر بگیرید که گزینه‌های بازاریابی آفلاین ممکن است برخی از موفقیت‌ها را برای شما به ارمغان نیاورد. با انتخاب هر کمپین آنلاین احتمالاً هم هزینه‌ها را کم می‌کنید و هم نتایج بهتری نسبت به همپای آفلاین آن بدست می‌آورید. خبر خوب این است که اگر چه بازاریابی آنلاین تا حدودی چالش برانگیز است اما به طور خارق العاده ای سرگرم کننده است، حتی اعتیاد آور است! آیا می‌توانید بگویید که این موضوع، موضوعی است که به آن علاقه دارم؟ زمان می‌برد، اما همچنان ادامه دارد و هدف آن کیفیت و تداوم است. آزمون و خطا، کلید اصلی است.

5 مزیت فضای کاری مشترک، برای استارتاپ شما

۷- آیا از هر نوع روال عادی و روتین بدتان می‌آید؟

شما نیاز دارید که در درجه اول با مشتریان کنونی و آتی و خدمات پویای مشتریان، سازگار باشید. این مدل کسب و کار، یک کسب و کار شیوه زندگی خوب، اما با مقداری کارهای تکراری است.

برنامه ریزی کسب و کار شما هر چه که باشد، می‌توانید آن را با روال عادی خود ترکیب کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روال عادی برای شما خوب است اما گاهی شیوه آن را تغییر دهید. بنابراین به مسافرت بروید، به کافی شاپ بروید. چشم انداز تقریباً قدرتمندتر از عمل است، زیرا چشم انداز می‌تواند تغییر کند و منجر به عمل شود. گاهی اوقات ساده‌ترین روش‌ها، بهترین روش هستند. رفتن از سر کار به یک کافی شاپ جدید می‌تواند لذت بخش و انرژی بخش باشد زیرا احساس کاوش و جستجو به شما دست می‌دهد. کارهایی را انجام دهید که شما را شارژ می‌کند، زیرا در پایان، شما برای انجام کارهای یکنواخت به انرژی احتیاج دارید.

همه استراتژی مدیریت کسب و کار را به کار بگیرید

اکثر خریدها در آینده نزدیک، به صورت آنلاین انجام می‌شود و تجارت الکترونیک اشتراکی بخش مهمی از آن خواهد بود. هر کسی می‌تواند منفعت‌هایی را در یک مدل کسب و کار اشتراکی کسب کند، به خصوص اگر بر سرویس رضایت مشتریان متمرکز باشد. مطمئناً انواع مختلفی از کسب و کارهای اشتراکی وجود دارد، زیرا در پشت هر کدام از آنها یک کارآفرین وجود دارد. هر کسب و کار، منحصر به فرد است.

اما اگر فکر می‌کنید که مدل اشتراکی طولانی مدت و بسیار پرطرفدار یا مدل جعبه اشتراک ممکن است برای شما مناسب باشد، چرا منتظرمی مانید؟ شروع کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.