آرمیشا - ۳ نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی
آرمیشا
استارتاپ تجارت اینترنتی مدیریت کسب و کار مدیریت، بازاریابی و موفقیت در کسب و کار

۳ نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی

برای یک کسب و کار استارتاپی، طرز فکر و فرهنگ افراد مشغول در آن کسب و کار بسیار مهم است. فرهنگ قدرتمند سازمانی می‌تواند شیوه‌های تفکر همسو با اهداف کسب و کار را در کارکنان استارتاپ تقویت کند. اما برای ایجاد و جا انداختن فرهنگ استارتاپی در میان کارکنان چه کاری باید انجام دهیم؟ در این نوشته آرمیشا به شما ۳ راهکار بسیار مهم در ایجاد و مدیریت فرهنگ سازمانی استارتاپی را معرفی می‌کنیم.

ماهیت استارتاپی کسب و کارهای جدید، بسیاری از روش‌های قدیمی مدیریت کسب و کار را از هم گسیخته و به چالش کشیده است. اما در این میان فرهنگ سازمانی بیشتر از هر چیزی توسط استارتاپ‌ها دچار چالش شده است.

زمان‌های کاری کاملا انعطاف پذیر، انجام دادن کارهای پیوسته و حرفه‌ای از راه دور، فضاهای اداری باز و الهام بخش، یک مکان برای استراحت و نوشیدن قهوه و گپ و گفت با لوله‌های بزرگ هوا و اسکلت‌های فلزی یا چوبی که سازه‌ها را در کنار هم محکم نگه می‌دارند، اینها واقعیت‌های استارت آپ‌های امروزی هستند. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنیم اکو سیستم جدید، به اندازه کافی در میان کارکنان پشتوانه فرهنگی دارد تا آسیبی به روند رشد استارتاپ وارد نکند.

3 نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی

رفتار متداول مدیران استارتاپ در تعیین و تدوین فرهنگ سازمانی در میان کارکنان خودشان بسیار تاثیرگذار است اما این همه ماجرا نیست. داشتن ارزش‌های اساسی و مورد احترام، ماموریت مدیران کسب و کار و نشان دهنده اهداف حقیقی استارتاپ است. تاکید مستمر بر روی ارزش‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در جا انداختن فرهنگ سازمانی داشته باشد. با این حال مدیریت صحیح استارتاپ بیشتر بر روی تعمیق فرهنگ سازمانی تاثیرگذار است اما در مورد ایجاد اصول و مرزبندی‌های درست فرهنگ استارتاپی، خود مدیران کسب و کارها هم نیاز به در نظر گرفتن راهکارهایی دارند.

بیایید با یکدیگر راهکارهای مورد نیاز مدیران کسب و کارهای استارتاپی برای ایجاد و ترویج فرهنگ سازمانی مورد نیازشان را بررسی کنیم:

۱- بین ارزش‌های اساسی خود تعادل ایجاد کنید

اغلب استارتاپ‌ها هنگام راه اندازی اولیه و تعریف اهداف و ماموریت‌ها و ارزش‌های اساسی خودشان، بر روی موارد داخلی متمرکز می‌شوند. مثلا اینکه این کسب و کار چگونه خودش را تعریف می‌کند یا مدیران و کارکنان در مورد بخش‌های داخلی شرکت چطور فکر می‌کنند. در نهایت این موارد ارزشمند همگی مربوط به هویت کسب و کار و کارکنان آن می‌شوند و طبیعی است که افراد موسس استارتاپ دوست دارند بدانند زحمات آن‌ها برای راه انداری استارتاپ به طور شایسته‌ای از سوی افراد شاغل در کسب و کارشان مورد احترام قرار می‌گیرد. همچنین به رسمیت شناختن تلاش دیگر کارکنان در موفقیت روز افزون استارتاپ و همینطور روابط گرم و صمیمی بین کارمندان کسب و کار استارتاپی، جزو ارزش‌های درونی شرکت هستند و واقعا در رشد استارتاپ کمک کننده هستند. اما این تمرکز افراطی بر روی روندهای درونی می‌بایست در همان مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار متوقف شود و جای خود را به تمرکز متعادل روی همه ارزش‌های استارتاپ بدهد.

پیشنهاد آرمیشا
چطور با روانشناسی رنگ ها فروش فوق العاده ای داشته باشیم؟

به طور مثال بیایید بررسی کنیم مشتریان و کاربران استارتاپ در مورد آن چطور فکر می‌کنند؟ اغلب کسب و کارهای استارتاپی وقتی در مورد ارزشهای ویژه و دوست داشتنی یک کسب و کار برای مشتریان تحقیق می‌کنند با شگفتی متوجه می‌شوند که دقیقا هیچ برنامه روشن و واضحی ندارند. آن‌ها سیاستی برای ارتباطی عالی و سود ده با مشتریان و توجه به تعامل رو به رشد استارتاپ با مشتریان ندارند. بسیاری از کسب وکارهای استارتاپی متوجه می‌شوند که برنامه مشخصی برای گسترش روابط سودآور با مشتریانشان ندارند و این روند به استارتاپ آسیب می‌زند یا مانع از رشد آن می‌شود.

3 نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی

در نهایت کسب و کار شما به دو مورد حیاتی بستگی دارد: کارکنان و مشتریان. توجه به اولی ارزشهای درونی شرکت را بالا می‌برد و توجه به دومی ثروت و درآمد استارتاپ را افزایش می‌دهد. بنابراین توجه متعادل به هردوی آنها کاملا ضروری است و اگر شرکتی همچنان در گیر و دار مدیریت کارمنان و ارزش‌های درونی خودش باقی بماند ممکن است به جایی برسد که مشتری را نادیده بگیرد.

با بررسی کسب و کارهای موفق درمی یابیم که پشتیبانی از مشتریان و داشتن هوای مشتریان و حرکت در راستای خواشته‌های آن‌ها یکی از مهمترین بخش‌های مدیریت کسب و کار است. اما موفقیت زمانی حاصل می‌شود که همه کارکنان یک کسب و کار استارتاپی با صمیمیت و عشق در مورد شیوه‌های افزایش مشتریان صحبت و کار کنند. این حالت ایده آل‌ترین وضعیت برای رشد متعادل و پایدار یک کسب و کار استارتاپی است.

۲- در مورد ماموریت و اهداف کسب و کار واقع نگر باشید

واقع نگر بودن یکی دیگر از مواردی است که مدیران استارت آپ‌ها خیلی تلاش می‌کنند در آن قدم بردارند. بعضی‌ها خیلی زیاده روی می‌کنند و بعضی‌ها راه را اشتباهی می‌روند. برای بسیاری از استارتاپ‌ها این که یک فنجان قهوه بسازند یا یک سرویس جدید ارائه کنند کافی نیست، آن‌ها دوست دارند جهان را تغییر دهند و دوست دارند همه مردم از این هدف آن‌ها با خبر باشند.

پیشنهاد آرمیشا
آنچه که درباره ارز دیجیتال اتیریم باید بدانید

مدیران کسب و کارهای استارتاپی به صورت کامل با ذهنیت نجات جهان زندگی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها در خلوت خودشان، خود را با غول‌های فناوری مانند گوگل یا اپل در ابتدای راه اندازی مقایسه می‌کنند. بعد از مدتی وقتی می‌بینند مردم به اندازه کافی از آنها استقبال نمی‌کنند سرخورده می‌شوند و تلاش می‌کنند کارهای کم اهمیت‌ترین را انجام دهند.

3 نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی

اگر مدیران کسب و کارها از توهم تغییر جهان و بزرگ دیدن ماموریت خوشان از حد واقعی خارج نشوند، آسیب زیادی به طرزفکر و استراتژی‌های مدیریتی و در نهایت به کل کسب و کار وارد خواهد شد. شکاف بین آنچه که یک اکسب و کار استارتاپی می‌گوید با آنچه انجام می‌دهد، بسیار زیاد و ترسناک خواهد شد. بسیار مهم است که هم مدیران کسب و کارها و استارتاپ‌ها درک کاملا واقعی از خودشان و ماموریتها و ارزش‌های پشینهادیشان داشته باشند و دقیق در هر مرحله جدید بعد از یک دوره موفقیت آمیز، نگاه و باور کاملا واقع گرایانه خود را بروزرسانی کنند.

۳- تکرار کنید: تولید کنید، تست کنید، تصحیح کنید

توسعه ایده آل یک مفهوم بسیار ارزشمند است که ابتدا در دنیای نرم افزای مطرح می‌شد و اکنون در دنیای گسترده مسب و کارهای استارتاپی به صورت موثر به کار می‌رود.

توسعه ایده آل به معنای تلاش بی وقفه برای ساختن، بررسی کردن، تصحیح کردن و دوباره انجام دادن این پروسه است. بسیاری از شرکت‌ها اطمینان کاذبی به روش تولید محصول خود دارند و به اندازه کافی به فرآیند توسعه ایده آل توجه نمی‌کنند. این اشتباه می‌تواند روند رشد کسب و کار را با مشکلات جدی مواجه کند.

مدیران کسب و کارهای استارتاپی با رعایت دقیق اصول  ” توسعه ایده آل ” می‌توانند این فرهنگ را به عنوان یک ارزش شغلی بین کارکنان خودشان مطرح کنند. در صورتی که فرهنگ سازمانی کارکنان استارتاپ به صورت جدی اصول توسعه ایده آل را شامل شود می‌توان روی رشد پایدار استارتاپ حساب کرد.

3 نکته بسیار مهم برای مدیریت کسب و کار استارتاپی و فرهنگ استارتاپی

در نهایت با وجود ساده بودن ۳ اصل اساسی فوق، اجرای آن‌ها اصلا آسان نیست و از آن جایی که فرهنگ سازمانی یک شی جامد و ایستا نیست، نمی‌توان صرفا با بکار بردن یک سری دستور العمل، فرهنگ سازمانی مورد نظر جهت پیشرفت کسب و کار را جا انداخت. مدیران کسب و کارها می‌بایست با هوشمندی هرچه بیشتر، مشکلات را به صورت ریشه‌ای در لحظه شناسایی کنند و از این اصول متناسب با نیازهایشان در جهت رفع مشکلات استفاده کنند.

 

مطالب مرتبط

قبل از آغاز شراکت استارتاپ و همکاری این ۶ نکته را بررسی کنید

ماهان

مدیریت زمان و ۱۰ توصیه مهم برای مدیریت زمان

ماهان

چطور زندگی ایده آل و کسب و کار عالی را باهم داشته باشیم؟

فاطمه غفاری

افزایش فروش با سه حقیقت شگفت انگیز درباره وفاداری مشتریان

فاطمه غفاری

۶ راه پاسخگویی به مشتری که از شما تخفیف می خواهد

ماهان

شرکت ولوو استارتاپ “ماشین‌پرنده” را خرید!

hanimn

Leave a Comment

ورود

Do not have an account ? Register here
X

ثبت‌نام