با نگاهی به سال 2016 که رو به اتمام است، هیئت تحریریه مجله ZDNet پنج بحث اصلی تکنولوژی که بیشترین تاثیر را بر روی صنعت گذاشته‌اند را مشخص کرده که بدون معطلی به سراغ معرفی و بررسی آنها می‌رویم:

 1. امنیت سایبری: شکاف‌های اطلاعاتی بیشتر میشوند!

باید اعتراف کرد که از سال 2016 میتوان به عنوال سال شکاف اطلاعاتی نام برد چرا که از سال 2000 هر ساله وضعیت به همین گونه بوده ولی در سال 2016 این مشکل به حد کمال رسید. به خصوص در بازاری که حملات سایبری سال‌های گذشته در آن برای مجرمان ارزشمند هستند. Yahoo سال 2016 را با فاش نمودن حدود 1 بیلیون حساب کاربری خود به پایان می‌رساند در حالی که این حادثه جدا از حمله قبلی به سرورهای این غول آمریکایی است که منجر به در معرض خطر قرار گرفتن اطلاعات 500 میلیون کاربر آن شد. به همین دلیل Yahoo جایزه فاجعه امنیت سایبری سال 2016 را از آن خود کرد.

دانش - پنج بحث داغ تکنولوژی در سال 2016

چیزی که یاد گرفتیم این است که شکاف‌های اطلاعاتی گذشته ممکن است در آن زمان پنهانکاری شده باشند ولی در سال‌های بعدی منجر به مشکلات اطلاعاتی جدیدی خواهند شد. در نظر بگیرید که:

 • Yahoo حمله سایبری‌ای را فاش کرد که در آن 1 بیلیون حساب کاربری در معرض خطر قرار گرفتند.
 • Yahoo نام 500 میلیون از کابران خود را افشا کرد و این اتفاق در زمانی افتاد که Verizon در صدد خرید و مالک شدن این شرکت بود.
 • سیستم‌های پرداخت واحد Oracle’ Micros هک شدند.
 • اطلاعات 400 میلیون از کاربران AdultFriendFinder افشا شدند.

در همین حال اطلاعاتی که از حملات سایبری قدیمی‌تر ربوده شده بودند نیز افشا شدند.

حملات دیداس (Distributed denial of service:DDoS) نیز شروع شد. این حمله یعنی سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به یک سرور و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده، پایگاه داده، پهنای باند، حافظه و…) به طوری که سرویس دهی عادی آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود. Dyn که یک سرویس مدیریت DNS می‌باشد نیز توسط یک DDoS که نهایتاً مشخص شد محوریت آن استفاده از اینترنت دستگاه‌ها به عنوان یک سلاح بود مورد حمله قرار گرفته بود.

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  پنج روش برای تبدیل استراتژی دیجیتال به موفقیت در سال 2017

یک موضوع مشترک که همواره مطرح بوده این است که انسان‌ها ضعیفترین عضو در زنجیره امنیتی بوده‌اند مخصوصاً با توجه به اینکه حملات سایبری روز به روز خلاقانه‌تر می‌شوند.

 1. Cloud: سرویس وب آمازون (AWS) برترین ارائه دهنده سرویس Cloud!

جالبترین نکته در خصوص سرویس وب آمازون (Amazon Web Service) این است که این شرکت موفقیت بسیاری در جذب مشتریان سرمایه گذار خود داشته است و سرمایه گذاری عظیمی که بر روی زیر ساخت‌ها به عنوان یک سرویس نموده است بسیار قابل توجه است. در حالی که  از سایر زمینه‌های فعالیت شرکت نیز جا نمانده است.  AWS به یکی از پرسودترین تجارت‌های Amazon تبدیل شده در حالی که این شرکت اساساً یک شرکت سرمایه گذاری Cloud بوده که تجارت الکترونیک را به چشم یک کار جرئی انجام میدهد.

صنعت Cloud یا همان سرویس ابری باعث شده که برخی از پیشرفت‌ها در سایر بخش‌ها ارزش کمتری پیدا کنند مانند:

 • Google بر روی هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیرنده به عنوان اصلی‌ترین فعالیت خود سرمایه گذاری نموده است. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تمامی بازیگران اصلی این صنعت همان درایور‌های Cloud خواهد بود.
 • Microsoft Azure حرکت ترکیبی کرده و از متن باز و تکنولوژی‌هایی مانند Docker به صورت یکجا استفاده نموده که همچنان ما را شگفت زده میکند.
 • و IBM پلتفورم خود را با عنوان سرویسی برپا میکند که آنها را به Watson گره بزند.

دانش - پنج بحث داغ تکنولوژی در سال 2016

 1. Apple: نمیتواند از مسیر خود خارج شود!

نمیتوان منکر این واقعیت شد که در سال 2016 شرکت اپل کمی رو به عقب رفت و به حدود وسط خود بازگشت در حالی که به عنوان پرسودترین شرکت در زمینه تکنولوژی و ارزشمندترین تجارت در جهان باقی می‌ماند. با این وجود، تلاش‌های کمی در خصوص کمتر کردن تردید‌های بلند مدت شرکت انجام داد در حالی که شرکت‌های رقیب همچنان به گسترش بازار خود مشغول هستند و اپل نشانه‌های کمی از بازکردن بازار‌ها و تکنولوژی جدید بعدی خود نمایش داده است.

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  نتیجه جالب چالش حریم خصوصی در ویندوز 10 برای مایکروسافت

نقطه قوت شرکت در سال 2016 ارائه آیفون 7 بود که از انتظارات نیز فراتر رفت. این امر به دو دلیل اتفاق افتاد، یکی از دلایل این بود که شرکت در طول سال انتظارات را از محصولی که قرار بود در سپتامبر معرفی کند کاهش داد و  دیگری این بود که عرضه و تقاضا با شکست بزرگ سامسونگ،  Galaxy Note 7 تقویت شد.

 1. PC ها: مرده‌های افسانه ای!

مایکروسافت Surface Pro و Surface Studio، Apple MacBook همراه با نوار لمسی و دستگاه‌های هوشمند عرضه شده توسط Lenovo برای استفاده در یوگا، همه این‌ها نشان از محبوبیت مجدد PC‌ها پس از سال‌ها رکود است.

اگر به تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند ارائه شده طی سال‌های اخیر نگاهی بیاندازیم، حتما متوجه خواهیم شد که تقریباً PC‌ها رو به انقراض پیش رفته اند. دستگاه‌های PC کنار گذاشته شده‌اند و احتمال کمی وجود دارد که مجدد مانند گذشته رونق بگیرند. همچنین سیستم‌های مبتنی بر دستورات صوتی که بر روی دستگاه‌های جدید موجود هستند مانند Amazon Echo نقش PC‌ها در خانه‌ها را انجام میدهند و نقش PC‌ها را کمرنگ کرده اند. کسانی که در کار تجارت هستند همچنان استفاده کنندگان PC‌ها خواهند ماند چرا که آنها نیاز دارند که تایپ کنند، بنویسند یا رسم کنند و PC‌ها بهترین ابزار برای اینکار‌ها هستند. این به معنی حجم کمتر، قیمت بالاتر و طراحی بهتر از همیشه خواهد بود.

در آینده PC‌ها دستگاهی فراتر از یک وسیله روی میز خواهند بود.

 1. دولت ها: غول‌های تکنولوژی که تامین بودجه نمیشوند!

بسیاری از شهروندان نگران این امر هستند که فیسبوک اطلاعات شخصی کاربران را افشا میکند و در اختیار دولت‌ها قرار میدهد و شما نیز انتخاب دیگری ندارید مگر اینکه اطلاعات شخصی خود را تحت حفاظت آنها قرار دهید.

تا زمانی که دولت‌ها شروع به تامین بودجه برای  شرکت‌ها جهت مدیریت IT و حفظ مناسب اطلاعات در حریم خود نکنند، سرویس امنیت دولتی و زیرساخت‌های آنها به بخش خصوصی خواهند گفت که چه بکنند و چه نکنند. و اینها تنها بخشی از مشکلاتی هستند که ما از آنها با خبر هستیم!

دیدگاه شما چیست ؟

Please enter your comment!
Please enter your name here