در سال 2016 بزرگترین شرکت ساخت حافظه‌های ذخیره سازی در دنیا، سهام خود را به شرکت Dell فروخت و لازم به ذکر است که بدانیم صنعت حافظه‌های ذخیره سازی با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت و تکامل است و این خبر خوبی است!

حافظه‌های دیجیتال در مرکز تمدن دیجیتالی کنونی ما انسان‌ها قرار گرفته‌اند و هرچه ما اطلاعات بیشتری ایجاد میکنیم، وابستگی بیشتری به پیشرفت در تکنولوژی حافظه‌ها خواهیم داشت. در زیر برخی انتظاراتمان از تکنولوژی در این زمینه را برای سال 2017 آورده ایم:

AI

AI که همان هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) است اطلاعات ذخیره شده ایجاد میکند پس در نتیجه حافظه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هوش مصنوعی  امروزه میتواند پلاک یک خودرو را با استفاده از دوربین بخواند و یا هویت فرد را تشخصیص دهد و این باعث می‌شود اهمیت حافظه‌ها در همه حال افزایش بیشتری پیدا کند.

با پیشرفت انقلاب هوش مصنوعی، انتظار میرود که محققین راههای بیشتری برای هوش کامپیوتر‌ها پیدا خواهند کرد تا بتوانند از اطلاعات ذخیره شده خروجی‌های ارزشمندی بدست آورد. در حال حاضر هوش مصنوعی محبوبیت بسیاری در سازمانهای اطلاعاتی دارد.

NVRAM

اولین رم‌های NVRAM (non-volatile RAM) را در نوت بوک‌ها خواهیم دید. امسال ما اولین محصولات  NVRAM را توسط Intel و شاید شرکت‌های بزرگ دیگر خواهیم دید. حافظه‌های SSD NVRAM شرکت Intel خیلی در سرعت سریعتر نخواهند ود ولی در کل سریعتر، بادوامتر و البته گران‌تر از SSD‌های کنونی که NAND Flash هستند خواهد بود.

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  سر درد حاصل از دیابت چیست ؟

از همه مهمتر، اولین نوت بوک‌هایی که از خافظه‌های NVRAM در کنار رم‌های استاندارد بهره میگیرند عرضه خواهند شد. این تکنولوژی به نوت بوک‌ها با توجه به تراکم بیشتری که دارند، حافظه‌های خیلی بیشتری در حد صد‌ها گیگابایت و حتی ترابایت خواهد داد.

دانش پیشنهاد سردبیر  - حافظه های ذخیره سازی در سال 2017: پیشرفت های عظیمی در راه است!

Cloud

سرویس‌های ابری Cloud رقابت بسیار سنگینی را میان شرکت‌های Microsoft ،  Googleو IBM با توجه به روش‌های جدیدشان برای پیشی گرفتن از Amazon به وجود آورده است. تسلط اولیه Amazon  بر استفاده از زیر ساخت‌ها به عنوان یک سرویس (IaaS) او را به عنوان یک پیشرو قرار داده است اما برخلاف دهه 1960 برای شرکت IBM، سرویس‌های تحت وب Amazon رقبای بزرگی دارد. این خبر خوبی برای ما است که سرویس‌های ابری Cloud در حال پیشرفت کردن هستند  ولی برای سرویس تحت وب Amazon این پیشرفت و رونق بازار خبر خوبی نخواهد بود.

دانش پیشنهاد سردبیر  - حافظه های ذخیره سازی در سال 2017: پیشرفت های عظیمی در راه است!

PCIE/NVME‌های فوق سریع

حافظه‌های SSD PCIe/NVMe تا انتهای سال جدید بر روی نوت بوک‌های حرفه‌ای بسیار فراگیر خواهند شد. مک بوک‌های Pro شرکت apple که مبتنی بر همین تکنولوژی حافظه هستند ممکن است ایرادات زیادی بر آنها وارد باشد ولی حافظه از این ایرادات مستثنی است.

با توجه به سرعت خواندن و نوشتن 2 گیگابایت در ثانیه، این تکنولوژی حافظه باعث فراموش شدن SATA SSD‌ها خواهد شد.

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  دوچرخه اسب شاخ دار SpeedX میزان تلاش شما را می فهمد!

متاسفانه سال 2017 برای تمام افراد در این صنعت خوب نخواهد بود. انتظار رونمایی‌های بیشتری از شرکت‌های تولید کنند حافظه‌های دیجیتال خواهیم داشت که نتوانسته‌اند خود را به سرعت مورد نیاز برای پیشرفت برسند. اما برای کسانی که به حافظه‌ها وابستگی دارند پیشرفت‌های خوبی در راه است و دنیا در مسیر بهبود قدم بر میدارد…

دیدگاه شما چیست ؟

Please enter your comment!
Please enter your name here