گوگل به تازگی اعلام نموده با تمام توان بر روی بهبود ترجمه‌های طبیعی مترجم گوگل متمرکز شده است . این مترجم در حدود ۵ سالی که فعالیت می‌کند اکنون از دایره لغات و درک وسیعی از شیوه‌های گویش‌های انسانی برخوردار است و حالا برای زبان‌های انگلیسی ، آلمانی و ژاپنی ، ترجمه‌های کاملا روان و طبیعی و به طرز عجیبی انسانی ارائه می‌دهد .

طرح ترجمه انسانی توسط یا همان (Neural Machine Translation (NMT برای نخستین برای زبان چینی ماندرین مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت و اکنون به زبان‌های کره‌ای ، پرتغالی ، ترکی ، ژاپنی ، انگلیسی و آلمانی در مترجم گوگل توسعه داده شده است .

زبان‌های فعلی ارائه شده در سیستم ترجمه انسانی توسط ماشین مترجم گوگل ، حدودا زبان‌های مورد استفاده برای یک سوم جمعیت کره زمین به شمار می‌روند . همچنین این زبان‌ها حدود ۳۵% همه درخواست‌های ترجمه در گوگل را به خود اختصاص داده‌اند .

به گزارش آرمیشا در سیستم ترجمه انسانی ماشین گوگل (NMT) همه عبارت‌های مورد نظر کاربر ترجمه شده ، سپس بر اساس گرامر و دستور زبان‌های نوشتاری و گفتاری که ماشین مترجم گوگل طی این همه فعالیت قبلی آموزش دیده ، به صورت کامل مطابق ترجمه‌های روان انسانی مرتب ، ویرایش شده و در خروجی نمایش داده می‌شود .

دانش زندگی  - مترجم گوگل ، مترجمان را بی کار می کند ؟!

کمپانی گوگل اعلام نموده که در حال تحقیق و بررسی و انجام آزمایش‌های مختلف روی زبان‌های دیگر است تا بتواند تضمین کند حرفه‌ای‌ترین و ران‌ترین ترجمه‌ی لانسانی را می‌تواند توسط ماشین مترجم گوگل ارائه دهد و به زودی در آینده نزدیک ، برای همه ۱۰۳ زبان فعلی ، ترجمه‌هایی کاملا قابل درک و بسیار روان را ارائه خواهد داد .

با این حال مدیر بخش مترجم گوگل گفته که سطح همه ترجمه‌ها روز به رو بهتر خواهد شد . با استفاده هرچه بیشتر کاربران از ترجمه‌های ماشین گوگل به دلیل افزایش کیفیت ترجمه‌ها ، باز هم این ترجمه‌ها مطابق تغییرات گفتاری کاربران در طول زمان ، تغییر خواهند یافت و بهتر و بهتر خواهند شد . این روند تا جایی ادامه می‌یابد که ماشین ترجمه گوگل بهتر ، سریع‌تر ، دقیق‌تر و بروز‌تر از انسان‌های مترجم کارش را انجام دهد . این همان هدف گوگل است .

شاید این آینده به گفته گوگل نزدیک ، سبب بی کاری بسیار از مترجمان بشود اما سبب خوشحالی و ارتباطات نزدیک‌تر اجتماعی و تجاری میان جوامع بشری خواهد شد و در نهایت همه از این امر خوشحال خواهند بود .

 

یک دیدگاه

دیدگاه شما چیست ؟

Please enter your comment!
Please enter your name here