زمانیکه مردم عادی اولین بار در مورد هواپیماهای بدون سرنشین شنیدند ، کاربرد این هواپیماها فقط برای مقاصد نظامی و جاسوسی بود ، به همین علت شاید نگاه افراد در هنگام شنیدن نام آنها تا حد زیادی منفی باشد و اهداف انسان دوستانه آنها را باور نداشته باشند . اما در سالهای اخیر تکنولوژی‌های خلاقانه زیادی برای استفاده کارا و مفید و انسان دوستانه از این هواپیماهای بدون سرنشین برای کمک به انسانها ، حیوانات و محیط زیست ابداع شدند . هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند برای حفاظت حیوانات از خطر شکارچیان در آفریقا ، دسترسی به اینترنت در مناطقی که تا به حال به دلایل مختلف این امکان را نداشتند و کمک به انسان‌ها در پروژه‌هایی که بدون استفاده از این پرنده‌های کوچک امکان پیشرفت آنها وجود ندارد، به کار روند . برای مطالعه بیشتر در مورد راههای شگفت انگیزی که این هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند به انسانها و سیاره زمین کمک کنند با ما در ادامه مقاله همراه شوید :

1- مبارزه با خشکسالی از طریق بارور کردن ابرها به کمک هواپیماهای بدون سرنشین

درست است که انسان‌ها هرگز به یک راه قطعی کنترل آب و هوا تا به حال نرسیده‌اند ، اما تلاشهای زیادی در ابداع و به کار بردن مسیرهایی که بتوانند آب و هوا را تحت تاثیر قرار بدهند انجام شده است . بارور کردن ابرها ، پاشش یدید نقره به ابرها برای تحریک آنها برای باران زایی ، در حالت سنتی و قدیمی‌تر توسط هواپیماهای کوچک انجام میشد ، اما این عمل این روزها می تواند توسط هواپیماهای بدون سرنشین به راحتی انجام شود . درNevada  در اوایل سال گذشته همچین کاری به صورت تجربی صورت گرفت و بودجه این کار توسط دولت تامین شد . هواپیماهای بدون سرنشین در ارتفاع 400 پا از زمین پرواز می‌کردند و یدید نقره را به داخل ابرها می‌پاشیدند . در حالی که انجام این عمل توسط گروه‌های انسانی بعید به نظر میرسید این هواپیماهای بدون سرنشین توانستند این عمل را به خوبی و با موفقیت انجام دهند و به همین علت محققان تصمیم دارند در مناطق مشابه با Nevada  و California  که خشکسالی به شدت رو به افزایش است از این تکنیک استفاده کنند .

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  معرفی و بررسی گوشی جدید سونی: Sony Xperia XZ

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

2- حفاظت از حیوانات از شکار توسط شکارچیان غیر قانونی توسط هواپیماهای بدون سرنشین

در آفریقا ، شکارچیان غیر قانونی با کشتن حیوانات منجر به کاهش جمعیت بسیاری از گونه‌های حیات وحش در این منطقه شده‌اند ، به همین دلیل مقامات مسئول در پی این هستند که با ممانعت از این کار از محیط زیست و حیات وحش محافظت کنند . فیل‌ها و کرگدن‌ها از گونه‌هایی هستند که به شدت با این مساله تهدید شده‌اند . یک گروهی از محافظان و طرفداران محیط زیست و حیات وحش در زیمباوه به کمک هواپیماهای بدون سرنشین در پی نظارت و کاهش شکار غیر قانونی هستند . این هواپیماهای بدون سرنشین در سطح هوایی و وسیع‌ترین نسبت به افرادی که در سطح زمین مشغول به محافظت هستند می‌توانند کارایی و سرعت بیشتری داشته باشند . علاوه بر این، این هواپیماها می‌توانند در شب ، زمان فعالیت بیشتر شکارچیان ، می توانند پرواز کنند و تصاویر مربوطه را ضبط کنند .

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

3– ارسال دارو و تجهیزات پزشکی ضروری به کمک هواپیماهای بدون سرنشین

یک شرکت اسباب بازی سازی ژاپنی به صورت ناباورانه‌ای منبع اصلی برای کمک‌های پزشکی و دارویی است ، این زمانی اتفاق افتاد که این شرکت هلی کوپترهای Hirobo HX-1  خود را در سال 2013 ساخت . این هلیکوپترهای بدون سرنشین و کوچک به نحوی طراحی شده بودند که در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاوم بودند و می‌توانستند به مناطق سخت و غیر قابل عبور و مرور سفر کنند . این هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند خون ، اعضای اهدایی ، تجهیزات پزشکی و داده‌های زیادی را نقل و انتقال دهند . هواپیماهای بدون سر نشین از آمبولانس‌های عادی خیلی سریع‌تر و کارا‌تر می‌توانند در مواقع اورژانسی عمل کنند .

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

4– ارتباط با جهان از طریق اینترنت به کمک هواپیماهای بدون سرنشین

وعده فیس بوک در مورد ارسال هواپیماهای بدون سرنشین برای اتصال به اینترنت ، بالاخره در ماه جون گذشته به انجام رسید . در اولین پرواز آزمایشی، این هواپیماهای بدون سرنیشن که با انرژی خورشیدی کار می‌کردند به مدت 96 دقیقه بدون اینکه به سطح زمین باز گردند ، در هوا پرواز کردند .Aquila که به خاطر اندازه و سایز تولیداتش منحصر به فرد است که البته رقیب اصلیش در طول بال بوئینگ 737 است . با وجود طول این هواپیماها، هواپیماهای بدون سرنشین Aquila  به خاطر سهولت در کاربردشان معروف شده است و همینطور Facebook Connectivity Lab  در حال بهبود طراحی این هواپیمای بدون سرنشین و رفع اشکالات آنها است. در آینده ، تجهیزات اینترنتی هم به اینها اضافه میشود که این هواپیماهای بدون سرنشین بتوانند در مناطق خارج از شبکه اینترنتی زمینی هم فعالیت کنند .

پیشنهاد آرمیشا برای شما:  سر درد حاصل از دیابت چیست ؟

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

5- کمک به انسانها در آفریقا از راه دور با هواپیماهای بدون سرنشین

در اوایل سال جاری دو شرکت معماری معروف جهانی Foster  و Partners  از یک برنامه کمک از راه دور توسط هواپیمای بدون سرنشین برای مناطق دور افتاده شرق آفریقا رونمایی کردند . این پروژه در اصل ساخت یک فرودگاه برای پرواز هواپیمای بدون سرنشین است که می‌تواند در اندازه های مختلف ساخته شود و کمک‌ها را از جوامع مختلف شامل تجهیزات پزشکی و الکترونیکی و قطعات یدکی به این مکانها انتقال دهد . این فقط یک طراحی ذهنی نیست . سه ساختمان اول این پروژه انتظار میرود تا پایان سال 2020 تکمیل شوند .

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

6– ساخت و ساز از راه دور با هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای بدون سرنشین در اصل ربات‌های پرنده هستند . آنها می‌توانند با الگوها و جهت یابی‌های خاصی برنامه ریزی شوند و بسته به تجهیزات و امکانات شان می‌توانند وظایف محول به خود را بدون کمترین دخالت انسانی انجام دهند . در یکی از این برنامه‌های طراحی شده ، یک ربات پرنده توانست  به شکل ماهرانه و کاملا مستقل یک پل طنابی 24 متری را که به اندازه کافی قوی و مستحکم بود بسازد . اجرای این پروژه هواپیمای بدون سرنشین ثابت کرد که این ربات‌های پرنده می‌توانند در بسیاری از صنایع و مشاغل در آینده به کار روند .

دسته‌بندی نشده  - شش نوع هواپیمای بدون سرنشین ویژه کارهای انسان دوستانه برای مردم و کره زمین

یک دیدگاه

دیدگاه شما چیست ؟

Please enter your comment!
Please enter your name here