برای مدیریت بحران مالی در کسب و کار و استارتاپ چه کار کنیم؟

5
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۲ دقیقه.

برنامه‌ریزی برای طرح اضطراری مالی– نه تنها برای کسب‌وکارهای کوچک، بلکه حتی برای کسب‌وکارهایی که در مراحل مقدماتی تشکیل هستند – یک ضرورت است.

اگر در حال انجام مقدمات برای راه‌اندازی کسب‌ و کار  هستید یا اینکه اخیرا وارد بازار آن شده‌اید، برنامه اضطراری احتمالا آخرین چیزی خواهد بود که به ذهنتان می‌رسد. با این همه، تلاش‌های شما روی موفقیت در کسب‌وکار متمرکز شده و ضرورتی نمی‌بینید به چیزهایی فکر کنید که ممکن است خوب پیش نرود.

اما موقعیت‌های نامنتظره می‌توانند موجب اختلال در راه‌اندازی یک کسب‌وکار و عملیات‌های معمول آن شوند. بدون داشتن یک برنامه اضطراری مالی به موقع، این رویدادهای پیش بینی نشده می‌توانند برای سلامت کسب‌وکارتان مضر باشند، حتی ممکن است قبل از پا گرفتن استارتاپ نوپایتان ورشکسته شوید.

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

معمولا استارتاپ‌هایی ماندگار، خیلی ساده به دلیل فقدان جریان پول نقد قادر به کار نیستند. برای کسب‌وکارهایی که در مراحل اولیه هستند، جریان بودجه همیشه در دسترس نیست، این موضوع به آنها محدویت‌هایی را تحمیل می‌کند. داشتن یک برنامه اضطراری مالی مناسب می‌تواند به کسب‌وکار کمک کند تا در صورت نیاز از آن راه به حیات خود ادامه دهد.

در این مقاله، ما توضیح خواهیم داد که چرا برنامه‌های اضطراری مالی تا این حد اهمیت دارند و به شما کمک می‌کنیم تا برنامه خودتان را برای مراحل مقدماتی کسب‌وکارتان ایجاد کنید.

برنامه اضطراری مالی چیست؟

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

یک برنامه اضطراری مالی باید روند اعمال شما در طی زمان‌های بحرانی (که ثبات شرکت شما را به خطر می‌اندازد) را مستند بسازد. این طرح به طور خاص می‌تواند روی منابع و تخصیص‌های مالی شما تمرکز داشته باشد.

می‌تواند به معنی تفاوت بین جان به در بردن و شکست یک کسب‌وکار در هنگام مواجهه با فجایع (نشات گرفته از تاخیر در پرداخت، از دست دادن خط اعتبار یا شکست تجهیزات) باشد.

چرا طرح‌های اضطراری مالی چنین اهمیتی دارند؟

در آغاز سال جاری، ۵۵۹۳ کسب‌وکار در بریتانیا در معرض ورشکستگی قرار گرفتند. بسیاری از این کسب‌وکارها کاملا ماندگار هستند اما با مشکلات مدیریت امور مالی مواجه شده‌اند. برای مثال، ممکن است آنها عایداتی داشته باشند اما سود ناخالص پایینی دارند، یا اینکه به دلیل عدم وجود روندی موثر برای گرآوری هزینه‌ها با مشکل تاخیر در پرداخت روبرو شده‌اند.

در مراحل ابتدایی یک کسب‌وکار، هیج منبعی برای حل رویدادهای منفی غیرمنتظره وجود ندارد. به همین دلیل هم یک برنامه جامع به منظور کاهش ریسک از دست دادن دارایی می‌تواند ارزش بسیاری داشته باشد. استارتاپ‌ها، بجای ترس و هراس از بدترین حالتی که ممکن است برایشان رخ دهد، می‌توانند استراتژی‌هایی موثر و کاربردی برای حفظ فرایندهای عملیاتی و اجتناب از ورشکستگی پیاده کنند.

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

به عنوان مثال، یک طرح اضطراری مالی نمی‌تواند از شما در مقابل هر موقعیت مالی حفاظت کند. مسائل دیگری مانند پرداخت مالیات یا مسائل پیرامون سرعت بیش از حد رشد بازار می‌توانند موجب سرخوردگی کسب‌وکارهای جدید شوند.

چگونگی ایجاد یک برنامه اضطراری مالی

از این فرایند برای ایجاد یک طرح اضطراری مالی قابل اعتماد پیروی کنید. انجام تمام مراحل ساده و کاملا شدنی هستند. از چیزی نترسید. کل فرایند بیشتر از یک ساعت وقت شما را نخواهد گرفت.

۱- لیستی از منابعی که برای شما اولویت دارند بنویسید

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

همه منابع کسب‌وکار شما به یک اندازه برای عملیات‌هایی که در کارتان صورت می‌گیرند حیاتی نیستند. با این حال در روزهای آغازین کسب‌وکار این منابع ممکن است کم باشند. اگر می‌خواهید تشخیص بدهید چه منابعی حیاتی هستند به این فکر کنید که کسب‌وکار شما بدون وجود چه منابعی قادر به ادامه راه نخواهد بود و چه منابعی در صورت عدم وجود لطمه چندانی به کسب‌وکارتان نخواهند زد.

برای مثال، آیا شما دارای یک وسیله نقلیه برای انجام امور کسب‌وکارتان هستید اما وجود آن برای فعالیت‌های اصلی کسب‌وکار شما حیاتی نیست؟ یا شاید مالک مکانی با آجر و ملات هستید که در صورت گیر افتادن کسب‌وکارتان، می‌توانید با فروش آن کسب‌وکار خود را نجات دهید؟ به همین ترتیب، ممکن است وجود برخی از کارکنان شما نسبت به سایرین حیاتی‌تر باشند و اگر دچار مشکلات مالی شدید می‌توانید تعداد کارکنانتان را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید اگر به جای زمان بحران، همین حالا به ضرورت‌های لازم برای سود کلی شرکت خود فکر کنید همه چیز آسانتر خواهد بود.

۲- ریسک‌های بالقوه را در نظر بگیرید

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

تعداد محدودی از خطرات وجود دارند که می‌توانند باعث شکست خوردن کسب‌وکارتان شوند. در واقع، حتی اگر کارتان هنوز راه نیفتاده باشد پیش بینی این ریسک‌ها معمولا کار آسانی است. برای مثال، اگر یک مشتری کلیدی را از دست بدهید چه اتفاقی خواهد افتاد، یا اگر یکی از اعضای مهم تیم، کسب‌وکارتان را ترک کند چه خواهد شد؟ با داشتن برنامه ریزی صحیح، تا زمانی که تقاضا برای محصول و خدمات شما وجود داشته باشد، امکان نجات یافتن از هر نوع ریسکی را نیز خواهید داشت.

لیستی از ریسک‌های احتمالی بنویسید و مشخص کنید که در چه صورتی این ریسک کسب‌وکار شما را تهدید خواهد کرد و در چه زمان‌هایی بیشترین احتمال برای روبرو شدن با آن را دارید (اجرای تجزیه و تحلیل SWOT می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند).

برای هر یک از تهدیدها شما باید:

  • لیستی از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی بنویسید که می‌تواند ریسک را به حداقل برساند
  • جزئیات تکنیک‌های مورد استفاده خود به منظور سبک کردن تاثیر ریسک در صورت بروز را بنویسید.

۳- تعیین کنید که چطور این برنامه اجرا شود و چه کسانی مسئول چه اموری هستند

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

اطلاعات فوق را پیدا کنید و تعیین کنید چه کسانی مسئول اجرای برنامه اضطراری مالی هستند. به عنوان یک کسب‌وکار نوپا، معمولا این مسئولیت مختص مالک کسب‌وکار خواهد بود. شما باید ترسیم کنید که قبل و در طی فرایند، چه کسانی قادر خواهند بود به اسناد مورد نیاز این برنامه دسترسی داشته باشند و قبل از جای‌دهی افراد، لیستی از اعضای تیم این برنامه بنویسید.

۴- مرور مکرر – مطمئن شوید برنامه شما به روز است

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

نوع ریسک‌هایی که کسب‌وکار را تهدید می‌کنند در مراحل مختلف توسعه آن متفاوت خواهند بود. خطر عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت یکی از عواملی است که به ورشکسته شدن کسب‌وکارها می‌انجامد زیرا باعث ورشکسته شدن شرکت از سوی زنجیره تامین خواهد بود. با این وجود، قبل از راه‌اندازی، بزرگترین تهدید کسب‌وکار شما به احتمال زیاد متوجه بودجه مناسب خواهد بود.

تغییر شرایط بازار نیز می‌تواند باعث تهدید کسب‌وکار و مواجه شدن آن با مشکلات پیش بینی نشده شود. برای اطمینان یافتن از آنکه طرح اضطراری مالی شما سنجیده و به روز است، ضروری است که با توجه به رشد شرکت، هر سه ماه یکبار، آن را بازبینی و اصلاح کنید.

۵- منابع اعتبار جایگزین را شناسایی کنید

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

این روزها، در صورت مواجهه کسب‌وکار شما با عدم ثبات مالی، این موضوع نامعمول نیست که وام دهنده، خط اعتبار خود را قطع کند یا اینکه تامین کننده تجاری شما میزان اعتباری که به شما ارائه می‌داده را کاهش دهد. شناسایی پیش از موعد منابع مطمئن و قابل ارزیابی جایگزین اعتبار، در صورت کاهش یافتن خطوط اعتبار شرکت، می‌تواند به روال کاری شرکت شما کمک کند.

برنامه مربوط به این فرایند هر سه ماه یکبار باید مرور و اصلاح شود زیرا دامنه آپشن‌های موجود مالی برای کسب‌وکار شما متغیر خواهد بود. منتظر نشوید تا خط اعتبارتان حذف شود و بعد به فکر چاره بیفتید – پیدا کردن منابع جایگزین مالی برای کسب‌وکارهای نوپا می‌تواند مدت زیادی طول بکشد.

۶- ملزومات و سرمایه اصلی کسب‌وکارتان را در نظر بگیرید

ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار
ایجاد برنامه اضطراری مالی برای کسب‌وکار

رویکرد معمول استفاده از برنامه اضطراری مالی به منظور تصمیم گیری در این زمینه است که چه چیزهایی برای کسب‌وکار شما دارای بیشترین اهمیت بوده و اینکه پول پیاده سازی این طرح از کجا تامین خواهد شد.

با این حال، در هنگام ایجاد برنامه اضطراری مالی برای یک کسب‌وکار نوپا، احتمال دسترسی داشتن به سرمایه لازم نسبتا کم است. به همین دلیل، باید ابتدا در بازارهای سرمایه به کاوش بپردازید و بعد برنامه استراتژیک خود را براساس پول موجود تنظیم کنید. نگاهی به آمار دارایی هفتگی یا حتی روزانه خود بیندازید – می‌توانید این کار را با صفحات گسترده اکسل یا داشبوردی انجام دهید که داده‌ها از نرم‌افزار حسابداری شما به طور اتوماتیک به آن وارد می‌شوند.

ترسیمات جریان نقدینه خود را با واقعیات مقایسه کنید تا بتوانید قبل از روبرو شدن با بحران این شانس را داشته باشید که در مقابل تهدیدهای موجود کسب‌وکارتان ایستادگی کنید.

شاید ایجاد طرح اضطراری مالی اولین اولویت برای راه اندازی یک کسب و کار نباشد. با این حال، از هر ۱۰ کسب‌وکار در بریتانیا ۴ مورد در پنج سال اول کاری خود با شکست مواجه می‌شوند، این همان چیزی است که به بقای کسب‌وکار شما مرتبط است و باید جدی گرفته شود.

حقیقت این است که هیچ جایگزینی بهتر از داشتن آمادگی مناسب وجود ندارد، و داشتن برنامه‌ای به موقع در صورت برخورد با ناملایمات می‌تواند در طی ناآرامی مالی باعث جان گرفتن دوباره کسب‌وکار شما شود.

5 نظرات
  1. […] کار باشید. مرحله نهایی این است که ارزیابی کنید که آیا می‌توانید قبل از اینکه سودآور شوید، استارتاپ تان را حف…. آنگاه، ارزیابی کرده وتصمیم  خود را […]

  2. […] .u61ab97047db417e8b5046614d13e528f{padding:0px;margin:0;padding-top:1em!important;padding-bottom:1em… […]

  3. […] خواهد بود، زیرا خلاصه تمامی خریدهای شما به همراه دسته‌های هزینه در این گزارش وجود خواهد داشت. می‌توانید از این اعداد، […]

  4. […] ادامه شما را به مطالعه مقاله مدیریت بحران مالی کسب و کار استارتاپ هم دعوت […]

  5. […] .u894f16fc8439bf3ba442db31b5cb5b4c{padding:0px;margin:0;padding-top:1em!important;padding-bottom:1em… […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.