آنافیلاکسی: چرا برخی افراد به ورزش آلرژی دارند؟

1
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۲ دقیقه.

آنچه که درباره آنافیلاکسی ناشی از ورزش باید بدانید

گاهی اوقات وقتی ورزش می کنم، پشت پاها یا بازوهایم کهیر می کند. این شبیه زمانی است که نزدیک یک اسب می شوم و یک واکنش آلرژیک به من دست می دهد، اما بدون خارش و تنگی نفس.

چنین وضعیتی، مرا در زمره افرادی که دارای «آنافیلاکسی ناشی از ورزش» یا EIA هستند، قرار می دهد. این حالت، آلرژی به ورزش محسوب می شود و حدود ۲ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

EIA یا آنافیلاکسی اغلب پس از فعالیت شدید فیزیکی مانند دویدن، تنیس، و دوچرخه سواری اتفاق می افتد. اما سطوح پایین تر ورزش مانند راه رفتن نیز می تواند یک واکنش آلرژیکی ایجاد کند. با این حال EIA من به اندازه ای شدید نیست که باعث ورزش نکردن من شود، اما ممکن است برای دیگران شدید باشد. در برخی موارد نادر، حتی می تواند کشنده باشد.

این آلرژِی، شباهت بسیاری به سایر آلرژی ها دارد و شدت آن از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است. در طی یک واکنش آلرژیک، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی تولید می کند. – پروتئین های موجود در خون که با باکتری ها و مواد خارجی مبارزه می کنند – .

وقتی کسی با وجود EIA، ورزش می کند، آنتی بادی ها برای مبارزه با چیزی تولید می شوند، حتی اگر به آنها احتیاجی نباشد. آنتی بادی ها، چندین ماده شیمیایی سیستم ایمنی بدن را مانند هیستامین، آزاد می کنند که باعث علائم آلرژی مانند آبریزش بینی و التهاب پوست می شوند.

علائم آنافیلاکسی عبارتند از کهیر، سوزش، خس خس، و گاهی اوقات مشکلات گوارشی. اگر با وجود این علائم ورزش را ادامه دهید، واکنش شما می تواند شدیدتر شود، مانند بسته شدن راه تنفس و یا افت فشار خون، که می تواند منجر به نارسایی گردش خون شود.

این علائم به نظر وحشتناک می آیند و به همین دلیل است که من همچنان دستگاه تنفسی ام (اینهالر) را با خودم به باشگاه می برم، حتی اگر از آن استفاده نکنم.

آنافیلاکسی ممکن است بر اثر رژیم غذایی بوجود بیاید

پزشکان دلیل اصلی آنافیلاکسی ناشی از ورزش را نمی دانند. در بسیاری از موارد، افراد زیر مجموعه ای از EIA تحت عنوان «آنافیلاکسی ناشی از ورزش وابسته به مواد غذایی» (FDEIA) را تجربه می کنند. این زمانی است که پس از خوردن یک غذای خاص ورزش می کنید که منجر به واکنش می شود.

معمولا ممکن است در هنگام غذا خوردن، علائم آلرژیک نداشته باشید؛ اما به خاطر ترکیب کارهای فیزیکی و غذا، ممکن است سیستم ایمنی شما دچار مشکل شود.

طبق گفته Medscape، شایع ترین غذاهای مرتبط با FDEIA عبارتند از گندم، صدف، گوجه فرنگی، بادام زمینی و ذرت. اما گزارش شده است که مواد غذایی دیگری نیز مانند گوشت، میوه، دانه، شیر، سویا، کاهو، نخود فرنگی، لوبیا و برنج نیز تاثیر گذارند.

یک فرم غیر اختصاصی از FDEIA وجود دارد که در آن خوردن غذا قبل از ورزش، باعث ایجاد واکنش می شود و بنابراین فقط دوری کردن از غذاها کارساز نیست.

آنافیلاکسی شاید هیچ وقت شما را رها نکند

متاسفانه تنها راه جلوگیری از آنافیلاکسی، ورزش کردن با شدت کم است یا این که می توانید نوع ورزشی که انجام می دهید را تغییر دهید، مانند شنا که ارتباطی با EIA ندارد.

اگر به غذاهایی که باعث واکنش می شوند حساس هستید، پیشنهاد پزشکی این است که از شش تا هشت ساعت قبل از ورزش چیزی نخورید. آب و هوای بسیار گرم و یا سرد می تواند واکنش را بدتر کند، بنابراین در طول آن زمان از کار کردن اجتناب کنید.

با توجه به شدت واکنش تان، مراجعه به یک پزشک و گرفتن یک اپی پن که با آدرنالین تزریقی اورژانسی (اپی نفرین) پر شده است و باعث توقف واکنش می شود، می تواند برایتان مفید باشد.

1 نظر
  1. محبوبه می گوید

    واقعا همینطوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.